Triduum Paschalne

Triduum Paschalne to szczyt roku liturgicznego – wspomnienie wydarzeń męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Jego obchód rozpoczyna się w czwartek wieczorem, a kończy się świętowaniem Wielkanocy.

W Wielki Czwartek sprawowana jest tylko jedna Msza święta o godz. 18.00. Jest ona pamiątką Ostatniej Wieczerzy, jaką Jezus spożył z uczniami w Wieczerniku. Po Mszy przenosi się Najświętszy Sakrament do tzw. ciemnicy, która ma przypominać miejsce uwięzienia Mistrza i Jego oczekiwanie na proces. Adoracja w ciemnicy trwa do 22.00. Okazja do spowiedzi jest od 7.00 do 11.00 i od 15.00 do 17.45. Od 9.00 szczególnie zapraszamy młodzież.

W Wielki Piątek nie sprawuje się Eucharystii. Przez cały dzień można adorować Chrystusa w ciemnicy. Osoby od 18. do 60. roku życia obowiązuje post ścisły (do powstrzymania od potraw mięsnych dochodzi możliwość spożycia tylko jednego posiłku do syta). O godz. 10.00 odprawiana jest Droga Krzyżowa (po raz ostatni w Wielkim Poście), zaś o 18.00 rozpoczynają się ceremonie wielkopiątkowe, które upamiętniają wydarzenia związane z męką i śmiercią Chrystusa. Najświętszy Sakrament umieszczany jest w „Bożym Grobie”. Adoracja przy Bożym Grobie i adoracja Krzyża trwa do 22.00. Okazja do spowiedzi dla dorosłych jest od 6.30 do 17.45. Kolekta zbierana w czasie ceremonii przeznaczona jest na utrzymanie Bożego Grobu w Jerozolimie.

W Wielką Sobotę nie sprawuje się liturgii w kościele – jest to dzień przypominający spoczywanie Ciała Jezusa w grobie. Adoracja przy Bożym Grobie i adoracja Krzyża trwa do rozpoczęcia wieczornych ceremonii. Okazja do spowiedzi dla dorosłych jest od 6.30 do 18.00. Tradycyjnym elementem tego dnia jest święcenie potraw na wielkanocny stół. Potrawy święcimy co godzinę od 10.00 do 15.00.

W sobotni wieczór o 20.00 celebrujemy Wigilię Paschalną, która rozpoczyna świętowanie Wielkanocy. Następuje poświęcenie ognia, liturgia chrzcielna oraz sprawowanie Eucharystii. Zakończeniem uroczystego obchodu jest procesja rezurekcyjna.

Pogrzeb

Ustalenie terminu pogrzebu jest możliwe o każdej porze. Natomiast pozostałe formalności związane z pochówkiem (w tym sprawy cmentarne) załatwiane są w godzinach urzędowania kancelarii.

Należy przynieść:

  • akt zgonu
  • kartę zgonu
  • W sytuacjach wątpliwych co do formy pogrzebu, wszystko winno być ustalone z duszpasterzem.

Na około godzinę przed rozpoczęciem pogrzebu jest możliwość modlitwy przy zmarłym i pożegnania przez najbliższych.