V Niedziela Wielkiego Postu 29.03.2020r.

Łączymy się w modlitwie ze wszystkimi, którzy uczestniczą we Mszy św. przez Internet.

  • Dziś rozpoczyna się II część Wielkiego Postu, mającą charakter pasyjny. Nasze doświadczenia i trudy związane z stanem epidemii łączymy z rozważaniem Męki Pana Jezusa i Jego ofiarą za nas i dla nas.
  • Wszystkie msze święte są odprawiane zgodnie z ustalonym planem i transmitowane przez internet. Ponadto transmitowane są: codzienny Różaniec o 7.45 i 20.30 w niedzielę o 19.45; wtorek – Nowenna do MB Nieustającej Pomocy o 17.30; piątek – droga Krzyżowa o 17.15 Nabożeństwo do Niepokalanego Serca NMP w sobotę o 7.30 i w przyszłą niedzielę Gorzkie Żale o 16.15.
  • W naszym kościele do prywatnej modlitwy czynna jest kaplica Miłosierdzia Bożego w tygodniu od 9.00 do 17.45 i w niedzielę poza celebracjami.
  • Od 25 marca obowiązuje zarządzenie Arcybiskupa Katowickiego w którym pisze:
    Dyspensa od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej Mszy św. jest prolongowana i obowiązuje aż do odwołania. Serdecznie zachęcam wiernych do uczestniczenia we Mszy św., nabożeństwach i rekolekcjach za pośrednictwem transmisji telewizyjnych, radiowych i internetowych. Mając na względzie najnowsze rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 24 marca br., kierując się pasterską troską o zachowanie zdrowia wiernych i celebransów, zarządzam aż do odwołania celebrowanie wszystkich Mszy św. i Triduum Paschalnego bez obecności wiernych. Poza celebracjami kościoły pozostają otwarte jako miejsca na indywidualną modlitwę. Zapraszam wszystkich – duchownych i wiernych świeckich – do wytrwałej modlitwy we wspólnotach domowych w duchu słów Jezusa Chrystusa: „Jeśli dwaj z was na ziemi zgodnie o coś prosić będą, to wszystkiego użyczy im mój Ojciec, który jest w niebie. Bo gdzie są dwaj albo trzej zebrani w imię moje, tam jestem pośród nich” (Mt 18,19-20). Szczególnie ważna jest nasza wspólnotowa modlitwa różańcowa o godz. 20.30, połączona z Apelem Jasnogórskim i modlitwą do Matki Bożej Piekarskiej, Lekarki. Niech w tej nadzwyczajnej sytuacji rodziny stają się coraz bardziej domowymi Kościołami, tworzącymi rodzinę Kościoła naszej archidiecezji. Wezwaniem do tej modlitewnej jedności niech będzie głos dzwonów naszych kościołów o godz. 20.15.
  • Sakrament pokuty i pojednania:
    Kodeks Prawa Kanonicznego wyraźnie wskazuje, że w razie niemożliwości fizycznej obecności penitenta stosuje się inne drogi pojednania, a nie spowiedź. Zawsze, ilekroć istnieje poważna racja i nie ma sposobności wyspowiadania się, wtedy dla usposobienia duszy do stanu łaski, wierny „jest obowiązany wzbudzić akt żalu doskonałego, który zawiera w sobie zamiar wyspowiadania się jak najszybciej”. W związku z tym w parafiach nie będzie możliwości skorzystania z sakramentu pokuty w zwyczajnej formie! Jednak w sytuacjach wyjątkowych, będzie umożliwienie skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania tym wiernym, którzy o to osobiście poproszą. Wskazane jest uprzednie, telefoniczne umówienie. Więcej informacji także o obchodach Wielkiego Tygodnia i I Komunii dla dzieci znajdziemy na stronie internetowej w komunikatach. W dzisiejszej Ewangelii Jezus powiedział: „Ja jestem zmartwychwstaniem i życiem, kto we Mnie wierzy, nie umrze na wieki” Z wiarą i nadzieją trwajmy na modlitwie. Wszystkim życzymy na ten trudny czas Bożego błogosławieństwa zdrowia i pokoju w sercu.

Na zakończenie mszy przed błogosławieństwem odśpiewamy suplikacje i odmówimy Akt oddania naszego miasta pod opiekę św. Barbary.

Święta Barbaro – módl się za nami!